ŠKOLNÍ ROK 2022/2023

OCENĚNÍ ZA VÝBORNÉ VÝSLEDKY V NÁRODNÍM TESTOVÁNÍ

Máme velkou radost, že někteří z našich žáků dosáhli ch nejlepších sledků v Pardubickém kraji ve SCIO testech. Ocenění se týká hlavně Alexandra Daševiče z 5. ročníku a Juraje Mjachkého ze 7. ročníku.

Chlapci, gratulujeme.

DEN HRAČEK

Den hraček, aneb, když hračky přijdou do školy. Úžasný nápad parlamentářů Štěpána a Aničky z prvního ročníku.

Dnešní páteční školní den byl sice jako každý jiný, ale přece jen malý rozdíl v něm byl. Po chodbách se proháněla auta na dálkové ovládání, na lavicích i v lavicích seděli plyšáci, vedle aktovek u lavic stály kočárky s panenkami, vozový park školy se rozrostl o sporťáky luxusních značek, náklaďáky, traktory, vesmírné lodě, dokonce se na dnešní den stali našimi žáky superhrdinové jako Spiderman, Transformers, či Batman.

A na čem se děti shodly? Byl to opravdu prima nápad!

TAKTICKÉ CVIČENÍ JEDNOTEK POŽÁRNÍ OCHRANY V ZŠ RADIMĚŘ

ZLATÝ LIST

Zlatý list neboli, jak naši žáci říkají, Zlaťák je tradiční přírodovědná soutěž pořádaná Českým svazem ochránců přírody (ČSOP). Smyslem soutěže je umožnit setkání dětem s hlubším zájmem o přírodu a formou soutěže ověřit a porovnat své znalosti.

Také v letošním roce se žáci naší školy pod vedení paní učitelky Ing. Boženy Hronové vydali soutěžit. Jsme moc rádi, že oba týmy v krajském kole skvěle uspěly! Konkurence byla opravdu veliká. Mladší družstvo ve složení Martina Řehůřková, Rozálie Pavlíčková, Klára Pavlíčková, Alexandr Daševič, Matěj Mauer a David Pomykal obsadilo úžasné 2. místo. Starší družstvo ve složení Magdalena Coufalová, Pavel Švejda, Ondřej Mauer, Juraj Mjachký a Ladislav Daševič svoji kategorii vyhrálo a postupují do národního kola!

ZLATÝ LIST

Zlatý list neboli, jak naši žáci říkají, Zlaťák je tradiční přírodovědná soutěž pořádaná Českým svazem ochránců přírody (ČSOP). Smyslem soutěže je umožnit setkání dětem s hlubším zájmem o přírodu a formou soutěže ověřit a porovnat své znalosti.

Také v letošním roce se žáci naší školy pod vedení paní učitelky Ing. Boženy Hronové vydali soutěžit. Jsme moc rádi, že oba týmy v krajském kole skvěle uspěly! Konkurence byla opravdu veliká. Mladší družstvo ve složení Martina Řehůřková, Rozálie Pavlíčková, Klára Pavlíčková, Alexandr Daševič, Matěj Mauer a David Pomykal obsadilo úžasné 2. místo. Starší družstvo ve složení Magdalena Coufalová, Pavel Švejda, Ondřej Mauer, Juraj Mjachký a Ladislav Daševič svoji kategorii vyhrálo a postupují do národního kola!

FINÁLE OFFICE ARÉNY

10. května se konalo v sídle společnosti Microsoft velké finále soutěže Office Aréna 2023. Tato soutěž je mimořádná svou časovou i pracovní náročností. Začíná již v lednu, kdy žáci vyplňují vědomostní test z prostředí kancelářských aplikací Office. Letos se školních kol účastnilo přes 4000 žáků základních i středních škol. Z tohoto ohromného množství žáků dostane pár nejlepších možnost pokračovat v krajských kolech.

Tomáš trávil několik desítek hodin přípravou naučné stezky, kterou měl od nuly naplánovat, sehnat dodavatele informačních tabulí, laviček, hřišť, provést rozpočet a graficky jej zpracovat, a pro svou stezku dokonce vytvořil 3D model, design informační cedule, plakát, webové stránky (ke zhlédnutí zde) a prezentaci. 

A protože jeho projekt patřil k 15 nejlepším v republice, byl pozván jej obhájit do Prahy. Tom svou práci statečně obhájil, ale na první tři místa to nestačilo.

Jsme hrdí na to, že se Tomáš rozhodl právě pro Motýlí království v Radiměři. Tím reprezentoval nejen naši školu, ale i naši krásnou obec. 

Tomovi děkujeme a gratulujeme k úspěchu!

SBÍRKA ŽIVOT DĚTEM

V letošním roce jsem se opět rohodli podpořit sbírku Život dětem a ve škole jsme svým spolužákům i dospělákům prodávali předměty s logem sbírky. Prodávali jsme propisky, hlavolamy apod.

Celkem jsem vytěžili 3850 Kč!

Děkujeme všem, kteří tuto akci podpořili!

Vaši parlamentáři.

ŠKOLILI JSME ŽÁKY I RODIČE O NÁVYCÍCH MODERNÍ DOBY

Naše škola získala od Nadace O₂, která si klade za cíl naučit děti, rodiče a učitele, jak správně využívat technologie a být přitom v bezpečí na internetu, příspěvek na realizaci vzdělávacích programů pro žáky i rodiče.

Díky němu jsme mohli ve dvou dnech proškolit nejen žáky 3.—9. ročníku, ale i jejich rodiče. Pro žáky bylo zajímavé zjistit, co ve skutečnosti znamenáme pro sociální sítě a jaký mají užitek z našich dat. Pochopili jsme, jak dobře to s námi myslí influenceři. A starší žáci na vlastní kůži zažili, jak velký rozdíl je, když si s někým píšu, nebo se mu dívám do očí.

Žáci i rodiče si oddychli po informaci, že nejsou na mobilech závislí, ale lektoři z řad psychologů dali rodičům i žákům rady a doporučení, jaká si nastavit pravidla, aby se z nás nestala mobilní zombies.

Ještě jednou díky programu O₂ Chytrá škola a lektorům z Replug me za skvělou příležitost.

PARLAMENT ČR

Letos jsme se opět podívali do Prahy, ale s jiným programem. Nejdříve jsme se podívali do Národního muzea. Prošli jsem spoustu expozicí, ale mezi naše nejoblíbenější patřila Evoluce, kde jsme viděli mnoho zajímavých zvířat. Také jsme obdivovali svítící minerály nebo výstavu o druhé světové válce s názvem Nikdy se nedáme!.

Po menší přestávce na oběd jsme zamířili na Malostranské náměstí k hlavnímu programu exkurze. K Poslanecké sněmovně Parlamentu České republiky. V té nás křížem krážem provedl starosta Svitav a poslanec pan David Šimek a jeho asistent Martin Tománek. Prošli jsme celý obrovský komplex a dostali se do Poslaneckého sálu. Tam jsme si mohli sednout na místa, kde sedí třeba premiér. Někteří z nás neváhali a ptali se pana Šimka na všechny možné i nemožné věci. Ta hodina a půl, kterou jsme tam strávili, nám přišla jako 10 minut.

Tímto panu Davidu Šimkovi děkujeme za jeho pozvání. Můžeme totiž s jistotou říci, že si tento výlet budeme pamatovat ještě dlouho!

ZDRAVOTNÍCI VE ŠKOLE

V úterý 25. dubna zastavila za naší školou sanitka. Její příjezd byl naštěstí plánován hodně dopředu. Přivezla nám dva zdravotníky, kteří si připravili pro žáky naší školy asi 80minutový program.

V tělocvičně našli malí zdravotníčci dva zraněné deváťáky. Jejich zranění bylo tím vážnější, čím starší skupinka žáků je přišla zachránit. Zájemci se naučili nejen postarat se o dívku s astmatem, ale i o chlapce s vážným otřesem mozku. 

Venku si zase žáci mohli prohlédnout zaparkovanou sanitku a vyzkoušet si masáž srdce na figurínách.

Za spolupráci tímto děkujeme Českému červenému kříži – Svitavy.

DEN ZEMĚ

Žáci 6. ročníku si v rámci ekologické výchovy s paní učitelkou Hronovou připravili 5 stanovišť pro žáky 1.—3. ročníku. Zábavnou formou si naši nejmladší připomněli, co roste ve smíšených lesích, jak se třídí odpad nebo si zasadili vlastní slunečnici, a tak na vlastní kůži poznali smysl Dne Země.

GRANDFINÁLE PREZENTIÁDY

20. 4. se na  Newton University v Praze utkalo třicet šest nejlepších týmů z celého Česka a Slovenska. Náš tým Holky z Radiměře ve složení Veronika Klofandová a Tereza Selicharová nemohl mezi nejlepšími chybět. Ač nakonec do odpolední finálové části děvčata nepostoupila, musíme říci, že jejich prezentace na téma Na den králem byla opravdu výborná! Tímto dívkám děkujeme za skvělou reprezentaci školy a Mgr. Lipavskému za jejich vedení a přípravu.

Napsali o nás…

TECHNOHRÁTKY

Žáci 7. ročníku a pět žákyň z 8. ročníku se 19. dubna vydali na SOŠ a SOU do Poličky. Tam si pro naše návštěvníky připravili ukázky z jejich studijních oborů, ať už šlo o míchání nápojů, zdobení cukroví nebo zpracování masa.

ZA HUDBOU KE SVATÉ ANNĚ

Víte, který nástroj je označován jako královský? Jsou to varhany.  Jsou největším a mechanicky nejsložitějším hudebním nástrojem. Jejich majestátnost a zvuk často bere dech. A co teprve, když si na ně sami můžete zahrát pár tónů. To se podařilo žákům šestého a sedmého ročníku, kdy jsme v rámci hudební výchovy podnikli exkurzi do našeho kostela sv. Anny v Radiměři. Pověděli jsme si něco o historii kostela, architektuře, co zajímavého v kostele najdeme, co k čemu slouží, jak správně se v těchto prostorech chovat. Všichni jsme se po té vydali na kůr, kde si každý žák mohl na varhany zkusit zahrát a zjistit, že několik klaviatur a zároveň obsluha nožních pedálů není vůbec snadná. Společně jsme si pak za zvuku varhan zazpívali několik lidových písní. Jsem moc ráda, že jsme měli tuto možnost, jelikož mnoho dětí v našem kostele ještě nikdy nebylo. Tímto děkuji panu faráři Michutovi a paní kostelnici Svobodové za ochotu a vstřícnost.

PONOŽOKOVÝ DEN

Na 21.březen připadá každý rok Světový den Downova syndromu. Toto datum není vybráno náhodně. Downův syndrom je celoživotní zdravotní postižení způsobené ztrojením 21. chromozomu.

Světový den Downova syndromu má tradiční symbol – nesourodý pár ponožek, protože chromozomy svým tvarem připomínají ponožky.

Ponožková výzva pomáhá lidem s Downovým syndromem. (ponozkovavyzva.cz)

PRAŽSKÝ KOMORNÍ BALET

Ve středu 15.března jsme se oblékli do gala. Proč? Protože jsme se po první vyučovací hodině vydali do svitavské Fabriky. Měli jsem to sice na knop, ale všechno jsme stihli 🙂 .

Čekal nás program Ej lásko, který nás provedl dějinami klasického i moderního tance v podání úžasného Pražského komorního baletu.

Moc jsem si toužili a příště se zase budeme těšit.

 Žáci osmého ročníku

EUDAMUS

15. března se konal 2. ročník Evropského dne hudby ve školách. V letošním školním roce se do tohoto projektu zapojila i naše škola. Uspořádali jsme koncert, na kterém vystoupili žáci naší školy, kteří umí hrát na nějaký hudební nástroj. A že se jich sešlo hodně.

Koncert jsme zahájili zpěvem písně Music in me, která se stala hymnou letošního ročníku. Píseň tak symbolicky propojila všechny zapojené školy (z celé Evropy; mateřské, základní, střední, umělecké). Píseň nazpívali a hudebně doprovodili žáci 2. a 3. ročníku. Pak následovalo vystoupení našich hudebníků. Předvedli nám, co všechno umí na svůj nástroj zahrát. Za svá vystoupení sklidili obrovský potlesk a uznání od svých spolužáků i zaměstnanců školy.

A komu můžeme poděkovat za krásný kulturní zážitek?

Hra na zobcovou flétnu – Anička Zelyczová, Áďa Buřvalová, Valinka Mauerová, Káťa Olšerová

Hra na příčnou flétnu – Lena Mjachká, Anička Coufalová, Anička Nečasová

Hra na keyboard – Anabel Vašatová

Hra na klavír – Barča Pavlíčková, Kája Nečas, Klárka Pavlíčková, Jurka Mjachký, Terka Selicharová

Hra na baskytaru – Madlenka Coufalová

Hra na kytaru – Kája Nečas, Anička Nečasová

Všem účinkujícím ještě jednou děkujeme a těšíme se na příští ročník.

KUCHAŘSKÁ SOUTĚŽ „MASTERSCHEF“ V 1. ROČNÍKU

V rámci prvouky vznikl společně s dětmi v první třídě návrh o uspořádání třídního „Masterchefa“.  Vlastní soutěži předcházela pečlivá domácí příprava. Poté ve škole již každý sám předvedl své kuchařské umění. Při práci bylo na dětech vidět velké zaujetí o co nejlepší, nejnápaditější obložený chleba, toust či rohlík. Musím říci, že prvňáčci jsou velmi šikovní, jejich zásluhou vznikla velmi nápaditá jídla.

A kdo byl vítězem? Myslím, že všichni prvňáčci mohou velmi dobře konkurovat těm nejlepším kuchařům soutěže „Masterschef“.

tř. uč. Mgr. Pavla Svobodová

DEN, KDY SE MLČELO

Ve středu 15. února se žáci 8. a 9. ročníku stali zcela přirozenou součástí workshopu s názvem Den, kdy se mlčelo, se kterým do naší školy zavítaly dvě šikovné lektorky z organizace Post Bellum, jež podobné programy vytváří na základě výpovědí pamětníků. Naše „dílna“ simulovala situaci obyvatel vesnice Úboč v Plzeňském kraji v době kolektivizace.

Žáci bravurně sehráli role jejích skutečných obyvatel a měli tak příležitost pocítit na vlastní kůži, jakým způsobem se kolektivizace dotkla jednotlivých lidí. A že to nebyla procházka růžovým sadem, došlo postupně všem. Bez jakéhokoli biflování, zcela nenápadně formou hry tak získali poměrně jasnou představu o tomto nepříliš vydařeném období našich dějin.

Žáci byli v závěru oběma lektorkami pochváleni a naopak sami vysoce ocenili celý program i práci lektorek. Pro obě strany to tak bylo příjemně strávené dopoledne.

LYŽNÍCI V OLEŠNICI ANEB ŠKOLA V POHYBU